Dyrektor Zarządzający KRSiO w zarządzie EHPM
Dyrektor Kinga Wójcicka-Świderska w Zarządzie EHPM ...Czytaj dalej

Miło nam poinformować, że mamy nowego członka wspi
Natur Produkt Zdrovit Sp. z o. o. ...Czytaj dalej

serwis specjalny zakładka POLSKA/OPINIE/EUROPA
W serwisie specjalnym ...Czytaj dalej

 


Poziom witaminy D a kremy z filtrem: jak pogodzić właściwy poziom witaminy D z ochroną skóry?

Deficyt witaminy D w okresie wiosenno-letnim? Czy osoby dorosłe korzystające z bezpiecznych kąpieli słonecznych są narażone na niedobór witaminy D?

Szanowni Państwo,

17 maja tego roku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Kawa Prasowa" Krajowej Rady Suplementów i Odżywek pt. „Poziom witaminy D a kremy z filtrem: jak pogodzić właściwy poziom witaminy D z ochroną skóry?". Zaproszony ekspert, Pan Profesor Jacek Łukaszkiewicz, przedstawił najświeższe wyniki badań w zakresie niedoborów witaminy D i wpływu tej witaminy na zdrowie. Pani Beata Przybyszewska Kujawa, gość specjalny wydarzenia, przedstawiła problematykę foto-starzenia się skóry z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce. Poniżej przekazujemy notatkę prasową ze spotkania. 

Kosmetolodzy radzą, aby unikać ekspozycji na słońce bez wcześniejszego zabezpieczenia skóry kremem z filtrem, chroniąc ją  przed  fotostarzeniem i groźnymi skutkami promieniowania UV ( rak skóry). Z drugiej zaś strony, poprzez codzienne zabezpieczanie skóry filtrami, upośledzamy syntezę skórną witaminy D, wywołując jej niedobór. Do tego dochodzą takie czynniki jak zwiększony czas spędzony w zamkniętych pomieszczeniach, nieodpowiednia dieta oraz rosnący odsetek ludzi otyłych.

Według kosmetologów każda ekspozycja na słońce osłabia skórę i może prowadzić do przyspieszenia jej starzenia a  nawet zmian chorobowych. Zasadne jest więc aby w okresie intensywnego nasłonecznienia, w szczególności w okresie wiosenno-letnim w godzinach od 10-15, zabezpieczać skórę filtrami przeciwsłonecznymi. Producenci kosmetyków, w ślad za tą rekomendacją, proponują kremy na dzień oraz podkłady dla kobiet ze współczynnikiem protekcji na poziomie min SPF15. Trudno obecnie o produkt na dzień bez takiego dodatku.

Z drugiej strony naukowcy biją na alarm z powodu pogłębiającego się niedoboru witaminy D na całym świecie, również w Polsce. Rośnie liczba publikacji na ten temat w recenzowanych czasopismach naukowych (w 2012 r. ukazało się ich 3600).

W polskich warunkach geograficzno- klimatycznych synteza skórna witaminy D możliwa jest w przybliżeniu od połowy marca do połowy września gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych przez pewien, określony czas. Niestety tryb życia XXI wieku czyli rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu w ciągu dnia, stosowanie kremów i podkładów z filtrem, sprawia że proces ten jest znacznie utrudniony. Według  zaleceń ekspertów wyrażonych w dokumencie „Polskie zalecenia dotyczące niedoborów witaminy D"  aby zapewnić odpowiednią podaż witaminy D z syntezy skórnej, należy w okresie wiosenno-letnim wystawiać, na działanie promieni słonecznych, na minimum 15 minut około 18% powierzchni ciała w godzinach od 10-15, czyli w okresie kiedy kosmetolodzy stanowczo polecają stosowanie kremów z filtrem. Czy więc możliwy jest kompromis?

Wpływ na organizm

Witamina D (a właściwie jej forma aktywna) jest kluczowym regulatorem gospodarki wapniowo- fosforowej, między innymi poprzez stymulację wchłaniania tych składników w układzie pokarmowym człowieka. Służy to w pierwszym rzędzie, utrzymaniu prawidłowych stężeń tych składników w układzie krążenia. Przy niedoborach witaminy D ich głównym źródłem staje się rezerwa mineralna kości, co w efekcie  prowadzi do krzywicy u dzieci a u dorosłych do osteoporozy i osteomalacji (rozmiękczania kości). Udział w gospodarce mineralnej jest jednak tylko - jak się to ostatnio określa jedynie widocznym „wierzchołkiem góry lodowej" efektów działania witaminy D na organizm człowieka. Tak więc uważa się, że niedobór witaminy D zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów, nadciśnienia, zawału serca, miażdżycy, chorób o podłożu autoimmunologicznym (np. stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowy), infekcji, cukrzycy i szeregu innych patologii.

  

Co każdy Polak wiedzieć i robić powinien....

Zapotrzebowanie na witaminę D jest różne w zależności od wieku i pory roku. Obowiązkowo suplementuje się dietę niemowląt, dla których bezpośrednia ekspozycja na słońce do 6 miesiąca nie jest wskazana. Zaleca się również suplementację ludzi w wieku powyżej 65 roku życia, u których zmniejsza się zdolność syntezy skórnej, ponadto osoby te rzadziej przebywają na świeżym powietrzu.

Istotna  oczywiście jest zróżnicowana dieta bogata w tłuste ryby, nabiał oraz produkty zbożowe, która nie tylko zapewni podaż witaminy D, ale również wapnia i fosforu. Jednak dieta nie jest w stanie w pełni zapewnić nam odpowiedniej ilości wit D i zastąpić jej podaż z syntezy skórnej. Najwięcej witaminy D znajdziemy w węgorzu i śledziu w oleju.

W związku z powyższym, w polskich warunkach geograficzno- klimatycznych od połowy marca do połowy września polecane jest świadome zażywanie kąpieli słonecznych do 15 minut dziennie. W pozostałe miesiące pozostaje Suplementacja jako dodatek do dobrze zbilansowanej diety.  

  

Profesor Jacek Łukaszkiewicz jest  kierownikiem Zakładu Biochemii i Chemii Klinicznej oraz Członkiem Rady Naukowej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się problematyką witaminy D i obrotu kostnego od 1979 roku. Jest autorem wielu publikacji na temat witaminy D oraz współautorem „zaleceń dotyczących profilaktyki niedoborów witaminy D w Polsce". Jest autorem i współautorem 88 prac naukowych, (w tym 9 rozdziałów w podręcznikach).

Beata Przybyszewska- Kujawa ukończyła kosmetologię na wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Łodzi  oraz wydział Zdrowie Publiczne w Wojskowej Akademii Medycznej. Jest współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Kosmetycznego, właścicielką Centrum Kosmetyki i Promocji Zdrowia ESTETYKA, oraz wydawcą i redaktor naczelną dwumiesięcznika GABI.net- Estetyka & Zdrowie. 

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek ( KRSiO) to organizacja reprezentująca rynek suplementów diety w Polsce. Celem Stowarzyszenia jest  rozpowszechnianie rzetelnych informacji o roli tych produktów w żywieniu człowieka, aktywny udział w kreowaniu świadomego konsumenta, wspieranie prac badawczo-rozwojowych oraz gromadzenie danych naukowych dotyczących suplementów diety  i ich składników.

  

Rada Ekspertów KRSIO to grono autorytetów naukowych oraz ekspertów - praktyków z różnych dziedzin: począwszy od żywienia, dietetyki, medycyny a skończywszy na prawie, socjologii i etyce, dzięki któremu Organizacja tworzy platformę wymiany wiedzy, poglądów i dyskusji o różnorodnych czynnikach mających wpływ na zdrowie konsumentów  i odczuwany  przez nich dobrostan. 

Do współpracy zapraszamy również prasę (szczególnie adresowaną do kobiet), której rola w edukacji konsumenta jest nie do przecenienia.

Zapraszamy do kontaktu z biurem prasowym KRSIO:

info@krsio.org.pl

Oraz na stronę internetową: http://www.krsio.org.pl/

 

moncler jacken